Sektor budowlany na fali wznoszącej.

Po wyraźnym zawirowaniu w branży budowlanej w ostatnim czasie, możemy dostrzec obecnie zwrot do normalności. Jak można wywnioskować z świeżego sprawozdania Market Monitor wykonanego przez zespół analityków firmy Atradius, w efekcie chociażby ustępującego światowego kryzysu finansowego z 2008 r., przypływu zarobków rodzinach oraz polepszenia się sektora finansów publicznych, szanse rozwijania się sektora budowlanego malują się w jaśniejszych barwach aniżeli jeszcze rok temu.

Najnowszy raport Market Monitor przygotowywany regularnie przez zespół analityków Atradius obejmuje swoim zasięgiem państwa rozwinięte takie jak chociażby Francja, Niemcy, Włochy, Holandia albo USA. W dalszej kolejności przedstawione zostały najważniejsze wnioski sprawozdania opatrzone komentarzem Arkadiusza Taraszkiewicza, dyrektora regionalnego do spraw oszacowania zagrożenia w Atradius Credit Insurance. Oprócz tego, specjaliści Atradius przeanalizowali też rynek budowlany w naszym kraju.

W aktualnym roku kalendarzowym we Francji, Włoszech, Holandii oraz Hiszpanii sektor budowlany ma odbić od podłogi, w czasie gdy Stany Zjednoczone i Niemcy mogą pochwalić się już ładnym wzrostem. Jak komentuje Arkadiusz Taraszkiewicz – Sporo przedsiębiorstw z sektora budowlanego, w rejonach omówionych w najnowszym raporcie Market Monitor, korzysta z niższych cen produktów, ale pozytywny wpływ na wyniki finansowe firm budowlanych jest zazwyczaj zmniejszany przez wielką konkurencję i silne nastawienie na oferty cenowe w owym sektorze, co dalej będzie odbijało się na poziomie marży. Równocześnie nadal kłopotem dla rynku pozostają spóźnienia w opłacaniu faktur i problemy przepływów finansowych niewielkich firm w branży. Choć liczba niewypłacalności związanych z budową winna się unormować, bądź nierzadko ograniczyć w licznych państwach, wskaźnik niepowodzeń w branży jest dalej większy aniżeli w innych sektorach.