Z jakiego materiału wykonywać ściany działowe?

Ścianki działowe w formie murowanej wykonuje się z cegły ceramicznej dziurawki, z bloczków betonu komórkowego lub z pustaków ceramicznych.

Ściany mogą być murowane na ćwierć szerokości cegły a zatem 6,5cm albo na 12cm. Dla ścian o szerokości 6,5cm, by przenieść ewentualne naprężenia co drugą lub trzecią spoinę w poziomie trzeba wzmocnić jednym prętem o średnicy 8mm lub zwykłym płaskownikiem stalowym. Najczęściej ściany o gr.6,5cm możemy na stropie wykonanym z żelbetu murować w każdym miejscu ze względu na ich niską masę własną. Za to ściany o gr.12cm nie powinny być murowane w każdym punkcie stropu z racji na własny bardzo pokaźny ciężar. Tego typu konstrukcję najlepiej opierać w miejscu, gdzie na spodzie jest ściana nośna, w konstrukcji stropu jest zrobiony podciąg żelbetowy albo żebro schowane a zatem duże skupisko prętów zbrojenia w punkcie oparcia ścianki. Wielkość oraz rozstaw zbrojenia powinien w projekcie przygotować projektant.

W razie murowania ścianki działowej na zbudowanym już stropie możemy pod ścianką wykonać wzmocnienie w formie belki stalowej w formie dwuteownika lub 2 ceowników. Takie stalowe wzmocnienie pod ścianką zapobiegnie zbyt dużym ugięciom stropu oraz powstaniu pęknięć w naszej ściance. Najlżejsze ścianki murowane uzykamy stosując bloczki z betonu komórkowego. Głównie, gdy zastosujemy odmianę 400 – gęstość objętościowa wynosi 400kg/m3. Produkowane są płytki o wielkościach 6,8,10 i 12cm. Beton tego typu ma również odpowiednie właściwości dźwiękoszczelności.

Chciałbym polecić również wykonywanie ścianek działowych z pustaków Porotherm. 1m3 Porothermu waży mniej więcej 800kg jest z tego powodu zdecydowanie lżejszy od cegły dziurawki której gęstość objętościowa ma 1400kg/m3. Plusem pustaków Porotherm jest także mała ilość zaprawy wymagana do murowania z uwagi na ogromne wymiary cegły. Do wykonania 1m2 ściany o gr.12cm z cegły dziurawki będziemy potrzebować 48 cegieł za to ściana z porothermu o gr.11,5cm to tylko 8 cegiełek na 1 mkw. W ścianach z porothermu nie prowadzi się również spoin w pionie – pustaki łączone są na „pióro-wpust”.

Zazwyczaj przy robieniu nowych obiektów realizujemy ściany działowe z identycznego materiału jaki został zastosowany na ściany zewnętrzne. Ułatwia to zespolenie ściany z konstrukcją nośną – wysokość cegieł jest identyczna. Śianki muszą przenieść tylko swój ciężar oraz nie możemy na nich oprzeć stropów. Warto z tego powodu jak ścianki działowe wymurowane zostaną po zrobieniu stropów. Kiedy zajdzie potrzeba wyburzenia ścianki działowej przy zmianie rozłożenia pomieszczeń możemy taką konstrukcję bez strachu wyburzyć. W przypadku sporych obaw czy konkretna ścianka jest ścianką nośną bądź działową będzie trzeba poprosić o pomoc fachowca budowlanego.